Winners Gallery

Back to Search
Best Sound Design
No Te Puedes Esconder
  • Finalist
  • Single Entry
  • USA
  • Telemundo International Studios
  • Telemundo
Craft: Program Best Sound Design
  • Marcos Santana - Executive Producer
  • Ana Paula Valdovinos - Executive Producer
  • Luis Salinas - Executive Producer
  • Inna Payán - Executive Producer
  • Luis Salinas - Executive Producer
  • Manuel Sanabria - Executive Producer
  • Víctor García - Executive Producer
  • Peter Blacker - Executive Producer
  • Blanca Soto - Executive Producer
  • Alejandro Bazzano, Manuel Sanabria, Alfonso Arandia, Carlos Carrera - Director
  • Dave Burton - Visual Effects
  • Alex Pablo & Sara Gallego - Photography Director
  • Carlos Bodelón - Production Design
  • Sam Baixauli - Conceptual Editor
  • Clara Martinez Malagelada, Manuel Bauer, Alejandro Lazaro, Wally Rodriguez - Post Production Editing
  • Jose Luis Acosta, Eduardo Diez, Jose Camacho - Screenplay/Script
  • Osvaldo Montes & Eduardo Jaramillo - Original Music - Sound Design
  • Leo Lovera & Carlos Cotte - Graphic Design - Opening
  • Maribel Verdú & Blanca Soto - Actress
  • Eduardo Noriega - Actor

2020 Winners

Event Venue
GERMANY
LIFE ON THE MOVE
  • Die Paten Film- & Postproduction GmbH
  • DAIMLER AG
  • Finalist
Corporate Image Event Venue
Graphics/Titles
MEXICO
La Venganza de Mascarita
  • Diecinueve36
  • movie theaters
  • Finalist
Craft: Films/Productions Graphics/Titles
Lifestyle Program
Prova de Noiva
  • Discovery Networks Latin America / USH
  • Discovery Networks Latin America / US Hispanic
  • Finalist
Entertainment Program Lifestyle Program
Graphics/Titles
UNITED KINGDOM
Beautiful Beast
  • DRPG
  • Worcester Bosch
  • Finalist
Craft: Films/Productions Graphics/Titles
History & Society
GERMANY
In Humboldt's Footsteps
  • DW Deutsche Welle
  • DW
  • Finalist
Documentary History & Society
Culinary Program
AUSTRALIA
My Kitchen Rules Australia
  • Endemol Shine International
  • Seven Studios Australia / Seven Network Australia
  • Finalist
Entertainment Program Culinary Program
Animated Program
UNITED KINGDOM
Archer
  • Endemol Shine International Limited
  • FX Networks
  • Finalist
Entertainment Program Animated Program
Culinary Program
UNITED KINGDOM
MasterChef Australia
  • Endemol Shine International Limited
  • Endemol Shine Australia / Network Ten
  • Finalist
Entertainment Program Culinary Program
Childrens/Youth
UNITED KINGDOM
MasterChef Junior USA
  • Endemol Shine International Limited
  • One Potato Two Potato / Endemol Shine North America
  • Finalist
Entertainment Program Childrens/Youth
Animated Program
UNITED KINGDOM
Virtual Hero
  • Endemol Shine International Limited
  • Rubius / Movistar+ / Zeppelin / Stories Grupo Planeta / Snofokk
  • Finalist
Entertainment Program Animated Program