Winners Gallery

Back to Search
History & Society
Singapore on Film Part 1: A Vanished World
  • Silver
  • Single Entry
  • SINGAPORE
  • Mediacorp Pte Ltd
  • CNA, Mediacorp Pte Ltd
Documentary History & Society
  • Hoe Yeen Nie - Producer
  • Alison Grist - Series Director
  • Jenny Agutter - Narrator
  • Eric Lin - Director of Photography
  • Tom Bober - Film Editor
  • George Taylor - Composer
  • Mags Scholes - Head of Production
  • Giles Pike - Field Director (NZ)
  • Sarah MacDonald - Executive Producer (for Make Waves)
  • Edward Morgan - Executive Producer (for Make Waves)
  • Huang Weixian - Commissioning Editor (for CNA)
  • Nadira Kasmani - Assistant Producer (for CNA)

2020 Winners

Social Good
SPAIN
WOMAN´S DAY
  • TeleMadrid
  • TELEMADRID
  • Finalist
Corporate Image Social Good
Corporate Social Responsibility Not For Profit
SPAIN
WOMAN´S DAY
  • TeleMadrid
  • TELEMADRID
  • Finalist
Corporate Image Corporate Social Responsibility Not For Profit
Best Graphic Design
Jugar con Fuego
  • Telemundo International Studios
  • Telemundo
  • Finalist
Craft: Program Best Graphic Design
Best Performance by an Actress
Jugar con Fuego
  • Telemundo International Studios
  • Telemundo
  • Finalist
Craft: Program Best Performance by an Actress
Best Screenplay
Jugar con Fuego
  • Telemundo International Studios
  • Telemundo
  • Finalist
Craft: Program Best Screenplay
Best Performance by an Actor
Jugar con Fuego
  • Telemundo International Studios
  • Telemundo
  • Finalist
Craft: Program Best Performance by an Actor
Best Direction
Jugar con Fuego
  • Telemundo International Studios
  • Telemundo
  • Finalist
Craft: Program Best Direction
Mini-Series
Jugar con Fuego
  • Telemundo International Studios
  • Telemundo
  • Finalist
Entertainment Special Mini-Series
Best Performance by an Actress
No Te Puedes Esconder
  • Telemundo International Studios
  • Telemundo
  • Finalist
Craft: Program Best Performance by an Actress
Best Sound Design
No Te Puedes Esconder
  • Telemundo International Studios
  • Telemundo
  • Finalist
Craft: Program Best Sound Design