Winners Gallery

Back to Search
THE ARTS
Books That Made Us
  • Gold
  • Series Entry
  • AUSTRALIA
  • Blackfella Films Pty Ltd
  • The Australian Broadcasting Corporation
Documentary THE ARTS
  • Claudia Karvan - Presented & Narrated by
  • Jacob Hickey - Series Producer & Writer
  • Darren Dale - Producer
  • Sally Aitken - Director
  • Julianne Schultz - Series Consultant
  • Aaron Smith - Director of Photography
  • Jane Usher - Editor
  • Steven Robinson, ASE - Editor
  • Bonnie Faulkner - Additional Editing
  • Matteo Zingales - Composer
  • Jackson Milas - Composer

2020 Winners

Best Sound Design
USA
Malverde, El Santo Patrón
  • Telemundo Global Studios
  • Telemundo
  • Bronze
Craft: Program Best Sound Design
Best Production Design/Art Direction
USA
Malverde, El Santo Patrón
  • Telemundo Global Studios
  • Telemundo
  • Bronze
Craft: Program Best Production Design/Art Direction
TELENOVELAS
USA
Pasion de Gavilanes Season 2
  • Telemundo Global Studios
  • Telemundo
  • Bronze
Entertainment Special TELENOVELAS
Best Camerawork
USA
El Marginal Season 4
  • Telemundo Streaming Studios/ Underground Producciones
  • Netflix
  • Bronze
Craft: Program Best Camerawork
History & Society
HONG KONG
Big Big Old World
  • Television Broadcasts Limited
  • TVB
  • Bronze
Documentary History & Society
Childrens/Youth
HONG KONG
Forever Young At Heart
  • Television Broadcasts Limited
  • TVB
  • Bronze
Entertainment Program Childrens/Youth
Best Narration
HONG KONG
No Poverty Land
  • Television Broadcasts Limited
  • TVB
  • Bronze
Craft: Program Best Narration
Entertainment Program Promotion
HONG KONG
Stars Academy
  • Television Broadcasts Limited
  • TVB
  • Bronze
Promotion/Open & IDs Entertainment Program Promotion
Best Student Film
SINGAPORE
A Little Closer
  • Temasek Polytechnic
  • School of Design, Temasek Polytechnic
  • Bronze
Student Best Student Film
Best Student Film
SINGAPORE
Missed Calls
  • Temasek Polytechnic
  • School of Design, Temasek Polytechnic
  • Bronze
Student Best Student Film