Winners Gallery

Back to Search
Best Student Film
The Times We Shared
  • Finalist
  • Student Entry
  • SINGAPORE
  • Temasek Polytechnic
  • Temasek Polytechnic
Student Best Student Film
  • CLARA CHOO KAILIN - Producer
  • LOH WEI QI VICKY - Director
  • CHAN YANG HENG - Assistant Director
  • HO WEI JIAN - Assistant Producer
  • TIA SHENG YING AARON - Director of Photography
  • PNG YEW CHENG PENDA - Camera Assistant
  • NUR HAZELENA BTE ZAINI - Editor
  • JOSHUA LEE JING HENG - Production Designer
  • GOH QIAN QI - Set Decorator
  • JOSIAH LEONG YUAN RUI - Sound Recordist/Mixer

2020 Winners

Drama
UNITED KINGDOM
Thin Ice
  • Banijay Rights
  • Yellow Bird for TV4
  • Gold
Entertainment Program Drama
Cultural Issues
UNITED KINGDOM
United Shades of America
  • Banijay Rights
  • Objective Productions for CNN
  • Gold
Documentary Cultural Issues
Best Sound Design
GERMANY
Das Boot, Season 2
  • Bavaria Fiction
  • Sky Studios
  • Gold
Craft: Program Best Sound Design
Best Costume Design
GERMANY
Das Boot, Season 2
  • Bavaria Fiction
  • Sky Studios
  • Gold
Craft: Program Best Costume Design
Sound Design: Promotion/Open & IDs
UNITED KINGDOM
Agatha Christie Compilation
  • BBC Studios
  • BBC Brit
  • Gold
Craft: Promotion/Open & ID Sound Design: Promotion/Open & IDs
Copywriting: Promotion/Open & IDs
UNITED KINGDOM
Agatha Christie Compilation
  • BBC Studios
  • BBC Brit
  • Gold
Craft: Promotion/Open & ID Copywriting: Promotion/Open & IDs
Green Promotion
UNITED KINGDOM
Eco Season
  • BBC Studios
  • BBC Earth
  • Gold
Promotion/Open & IDs Green Promotion
Direction: Promotion/Open & IDs
SINGAPORE
Dinda – The Voice of Barcelona Bekasi
  • beIN SPORTS Asia
  • beIN Asia Pacific
  • Gold
Craft: Promotion/Open & ID Direction: Promotion/Open & IDs
Streaming Documentary
GERMANY
Sheindi's Diary
  • Bild TV
  • BILD TV
  • Gold
Streaming Streaming Documentary
Social Issues
AUSTRALIA
Filthy Rich & Homeless
  • Blackfella Films Pty Ltd
  • Special Broadcasting Service Corporation
  • Gold
Documentary Social Issues