Winners Gallery

Back to Search
Cultural Issues
Celebration Nation
  • Silver
  • Single Entry
  • SINGAPORE
  • BEACH HOUSE PICTURES PTE LTD
  • National Geographic
Documentary Cultural Issues
  • David Acton - Narrator
  • Donovan Chan - Executive Producer
  • Jocelyn Little - Executive Producer
  • Andrew Holland - Executive Producer
  • RJ Sun - Series Producer
  • Dan Chan - Post Director
  • Felix Feng - Producer
  • Daisy Chen - Producer
  • Peng Cheng Ao - Field Director
  • Jacqueline Leow - Production Manager
  • Zhou Yiqi - Field Director
  • Leong Shan Yi - Assistant Producer
  • Charlie Woo - Assistant Producer
  • LV Zehao - Researcher
  • Cui Ligang - Director of Photography
  • Liu Yue - Production Coordinator
  • Jerrine Ong Jia Min - Production Coordinator
  • Dipin Verma - Editor
  • Grace Xiao - Editor
  • Jerry Teo - Supervising Sound Editor

2020 Winners

Culinary Program
UNITED KINGDOM
My Greatest Dishes
  • Endemol Shine International Limited
  • Sidney Street / Food Network UK
  • Gold
Entertainment Program Culinary Program
Best Animation
ACC Network on ESPN
  • ESPN
  • ESPN
  • Gold
Craft: Program Best Animation
Streaming Esports
E:60 "2-Player"
  • ESPN
  • ESPN
  • Gold
Streaming Streaming Esports
History & Society
USA
Football is US: The College Game
  • ESPN
  • ESPN
  • Gold
Documentary History & Society
Sports Program Open & Titles
Monday Night Football Open
  • ESPN
  • ESPN
  • Gold
Promotion/Open & IDs Sports Program Open & Titles
Best Production Design/Art Direction
NBA Countdown Christmas
  • ESPN
  • ESPN
  • Gold
Craft: Program Best Production Design/Art Direction
Best Animation
NFL on ESPN
  • ESPN
  • ESPN
  • Gold
Craft: Program Best Animation
Sports Documentary
USA
Saturdays in the South: A History of SEC
  • ESPN
  • SEC Network
  • Gold
Sports: Program Sports Documentary
History & Society
USA
Saturdays in the South: A History of SEC
  • ESPN
  • SEC Network
  • Gold
Documentary History & Society
Best Editing
Craft: Program Best Editing