Winners Gallery

Back to Search
Best Animation
Alhurra--F35 Augmented Reality
  • Silver
  • Single Entry
  • USA
  • Middle East Broadcasting Networks, Inc
  • Alhurra Television
Craft: Program Best Animation
  • Fadi Izzaldin - Creative Direction, Concept, Story and Post Production
  • Ali Al Yaqoobi - Post Production
  • Mohamed Al Jamea - Post Production
  • Amr El Ettr - Post Production
  • Tamer Abu Rabah - Post Production
  • Mohammad Kamal - Sound Design
  • Nidal Mahmoud - Script

2020 Winners

Sustainable Development
ARGENTINA
Sounds of Future Ocean
  • The Walt Disney Company Latin America
  • National Geographic
  • Gold
Corporate Image Sustainable Development
Green Promotion
ARGENTINA
Sounds of Future Ocean
  • The Walt Disney Company Latin America
  • National Geographic
  • Gold
Promotion/Open & IDs Green Promotion
Contest/Special Promotion
SPAIN
Tragedies Special
  • The Walt Disney Company, Europe & Africa
  • National Geographic
  • Gold
Promotion/Open & IDs Contest/Special Promotion
Social Good
TURKEY
Admired Women
  • The Walt Disney Company, Europe and Africa
  • FOX
  • Gold
Corporate Image Social Good
Best Use of Technology
JAPAN
Day n Nite
  • TOKYO / TAIYO KIKAKU
  • KOJOE
  • Gold
Craft: Program Best Use of Technology
Streaming Music Video
JAPAN
Day n Nite
  • TOKYO / TAIYO KIKAKU
  • KOJOE
  • Gold
Streaming Streaming Music Video
Special Visual Effects: Promotion/Open & IDs
BRAZIL
Formula1 2018 GP Brasil
  • TV Globo
  • TV Globo
  • Gold
Craft: Promotion/Open & ID Special Visual Effects: Promotion/Open & IDs
Best Performance by an Actor
UNITED KINGDOM
Fleabag - Series 2
  • Two Brothers Pictures
  • BBC Three and Amazon Prime Video
  • Gold
Craft: Program Best Performance by an Actor
Comedy
UNITED KINGDOM
Fleabag - Series 2
  • Two Brothers Pictures
  • BBC Three and Amazon Prime Video
  • Gold
Entertainment Program Comedy
Best Writing
UNITED KINGDOM
Fleabag - Series 2
  • Two Brothers Pictures
  • BBC Three and Amazon Prime Video
  • Gold
Craft: Program Best Writing